Podstawowe zalecenia

Przed przystąpieniem do prac zawsze należy sprawdzić jakość i nośność podłoża. Niezależnie od rodzaju podłoża oraz umiejscowienia (posadzka, ściana), podłoże musi być czyste nośne, bez wykwitów solnych, nalotu glonów, tłustych plam i innych zanieczyszczeń mogących tworzyć film oddzielający. Po usunięciu zanieczyszczeń zalecane jest zawsze zagruntowanie powierzchni .Podczas gruntowania powierzchni należy zwracać uwagę aby nanieść na powierzchnię odpowiednią ilość preparatu. Unikać nanoszenia zbyt dużej ilości aby powierzchnia nie została zbytnio „zamknięta”.

Co można stwierdzić przeprowadzając oględziny wzrokowe. Pomalowana powierzchnia nie powinna się szklić. Grunt kontaktowy jest gruntem głęboko penetrującym. Wnika w podłoże na głębokość 4,0mm, dzięki czemu wzmacnia podłoże oraz wyrównuje jego chłonność. Rodzaj kleju należy dobrać do rodzaju płytek, podłoża oraz przeznaczenia. Na ściany i podłoża w pomieszczeniach pod płytki małoformatowe zalecany jest klej na ściany i posadzki pod płytki o dużym formacie, na ogrzewanie podłogowe, balkony zalecany jest klej Na tarasy pod dużym obciążeniem termicznym, płytki wielkoformatowe zalecany jest klej pod kamień naturalny typu marmur, granit, piaskowiec i inne okładziny o dużym ciężarze zalecany jest klej

Rozmiar płytki

<50mm

50-110mm

110 - 200mm

200 -300mm

>300mm

Wielkość zębów

3X3mm

4X4mm

6X6mm

8X8mm

10X10mm

przy nieprofilowanej stronie

15X15

przy profilowanej stronie


Są trzy techniki klejenia płytek: Floating – klej jest nakładany na powierzchnię podłoża w normalnej technice przy prostych ścianach, które nie wymagają wyrównania. Buttering – klej nakładany jest na spodnią stronę płytki jeśli zachodzi konieczność korekty niewielkich nierówności podłoża. Floating – Buttering – nakładanie kleju zarówno na podłoże jak i na spodnią stronę płytki ceramicznej. Technikę tą stosuje się przy wysokich obciążeniach mechanicznych typu garaże, hale produkcyjne, magazynowe oraz na powierzchniach zewnętrznych gdzie występują duże obciążenia termiczne i wymagana jest mrozoodporność. Przy każdej technice klejenia należy zwracać uwagę, aby na 100% powierzchni płytki został nałożony klej.